Je naše štěstí spojeno s tím, jak moc jsme ve svém životě kreativní?

Experti se shodují, že existuje pojítko mezi kreativitou a pocitem štěstí.

Nedávná novozélandská studie odhalila, že pokud se podílíte na kreativních činnostech, přinese vám to pozitivní emoce a pocit naplnění. Studie provedená na studentech univerzity v Severní Karolíně se přidává k tomuto názoru s tím, že studenti, kteří se pravidelně věnují kreativním činnostem, se dle svých odpovědí cítí šťastnější než jejich netvořiví kolegové.

Napadá Vás nyní, že už tak máte dost práce, natož abyste ještě plýtvali svým časem na nějaké háčkování nebo lepení letadýlek? Najděte si tedy čas alespoň na tento krátký článek a zkuste popřemýšlet, zda by přece jen nestálo za to svůj postoj přehodnotit.

Jak přesně nám může kreativita pomoci ke štěstí?

  1. Pomáhá nám vnímat přítomný okamžik a zapomenout na problémy.
  2. Pomáhá nám vyjádřit emoce a zpracovat je.
  3. Pomáhá nám v sebevyjádření.
  4. Dopomáhá ke zdravé mysli. Při kreativní činnosti se uvolňuje dopamin, který je přirozeným antidepresivem.
  5. Dává nám pocit smysluplnosti.
  6. Dává nám radost z dobře vykonané práce.
  7. Posiluje mezilidské vztahy (při skupinových činnostech).

Kreativita je především o nových myšlenkách a nápadech, o propojení různých nápadů a o tvoření nových, výjimečných řešení.

Nebojte, nemusíte být žádným profesionálem, abyste mohli být kreativní. Stačí si z nepřeberného množství kreativních činností vybrat tu, která Vás baví. Může to být třeba kreslení, kreativní psaní, výroba šperků, háčkování, práce se dřevem nebo scrapbooking. Svou kreativitu můžete uplatnit také v kuchyni nebo při vymýšlení her pro děti.

Nejlepší pocit máme, pokud můžeme svým výtvorem někomu udělat radost. Může jít o ručně pletený svetr od babičky, korále z těstovin od našich dětí, postýlku, kterou vyrobil tatínek pro miminko nebo ručně vyráběné přáníčko od kamarádky.

Kreativita se dá použít také ve škole. Dobrý učitel ví, jak použít neotřelé a zábavné postupy k předání vědomostí. A nemluvíme tu jen o hodinách výtvarky nebo hudebky. Tvořivost se dá využít i v matematice nebo ve výuce jazyka. Učitelé jsou tedy často velmi kreativními jedinci. Náš vzdělávací systém sice kreativitu nijak extra nepodporuje, ale ani ji nevylučuje. Je tedy na každém pedagogovi, jak kreativně pojme osnovy a výuku. Z doby školních lavic si pamatuji nejvíce ty učitele, kteří se nám snažili okořenit hodiny různými hrami, hádankami a soutěžemi. Potom také ty, co byli přísní a legrace s nimi nebyla žádná, ale takto by chtěl být v paměti dětí asi málokterý kantor.

Ať už tedy používáte kreativitu při práci nebo ve svém volném čase, je to pro vás přínosné. Budete se cítit lépe a pokud někoho následně obdarujete, bude se vaše radost i šířit dál. Už stačí jen začít. Některé aktivity nevyžadují žádné speciální pomůcky a dovednosti. Pokud chcete něco jednoduchého, vymalujte si třeba mandalu. Pokud jde o aktivity komplikovanější a nevíte jak a s čím začít, doporučuji vám navštívit kurz, workshop či seminář, kde vám řeknou, co si na danou činnost pořídit a nabídnou možné postupy.

U nás můžete vyzkoušet mimo jiné seminář Kouzelná přáníčka.